Kāpēc sauļošanās ir svarīga?

Diemžēl, lielākoties ir ļoti pretrunīga informācija par sauļošanos, tādēļ, šeit būs fakti.

Lielākoties saules enerģija uz Zemes nonāk UV (ultravioleto) staru formā, kas ir īss viļņa garums un ar neapbruņotu aci nav redzams. Zemes atmosfēras ozona slānis ir kā filtrs UV starojumam, pirms tas sasniedzis mūs. Ir UV stari, kas, ozona slāņa izmaiņu un citu faktoru ietekmē, tiek šim slānim cauri.  Tad, kad šie, augstas enerģijas fotoni, atduras pret ādu, tie rada brīvos radikāļus un bojā ādas DNS.

Pārmērīgs UVB starojums var izraisīt ādas apdegumus un vēzi, bet pārmērīgs UVA starojums var radīt ilgtermiņa ādas bojājumus un novecošanos, kā arī ādas vēzi un melanomu. Ņemot vērā visu iepriekš minēto, saprotam, ka UV starojums var izraisīt neatgriezeniskus bojājumus arī acīm.

Bieži aizmirstam, ka arī garāku viļņu gaisma, vai, redzamā gaisma un Infrasarkanā (IR) gaisma, rada draudus mūsu ādas veselībai.

screen-shot-2017-01-18-at-6-05-24-pm

Mūsu vienīgā iespēja izvairīties no kaitīgās saules ietekmes ir ierobežot uzturēšanos saulē, valkāt piemērotu apģērbu un izvēlēties drošus sauļošanās aizsarglīdzekļus. Lai palīdzētu aizsargāt vai atgrūst UV starojumu no ādas sauļošanās laikā, parasti izmanto divas galvenās sastāvdaļas – neorganiskās daļiņas un ķīmiskos filtrus.

Lielākā daļa sauļošanās aizsarglīdzekļu vairāk vai mazāk satur vienas un tās pašas sastāvdaļas.

Izvēloties aizsargkrēmu ir svarīgi, lai uz etiķetes ir rakstīti vārdi Broadscreen vai Broad Spectrum (kas nozīmē, ka tas aizsargā gan pret UVA, gan UVB stariem), tāpat kā ES Colipa sertifikācija uz Eiropas brendiem (aplis ar UVA), lai būtu pārliecināti, ka tas sniedz augstu UVA un UVB aizsardzību. Kvalitatīvi sauļošanās aizsarglīdzekļi aizsargā arī no Infrasarkanās, jeb redzamas gaismas negatīvās ietekmes.

Viss atkarīgs no tevis paša, kādu aizsarglīdzekli tu izvēlēsies – losijonu, izsmidzināmu līdzekli, želeju u.c.

Neorganiskais, zināms arī kā, minerālais vai fiziskais filtrs – cinka oksīds vai titāna dioksīds – faktiski veido fizisku barjeru, kas atstaro UV viļņus.

Organiskās ķīmiskās vielas absorbē UV starus caur ķīmiskajiem savienojumiem, kas nav mūsu ādā. Populārākie, vairāk lietotie ķīmiskie filtri ietverti Avobenzone, Mexoryl SX un Tinosorb. Izvairieties no ķīmiskā oksibenzona vai sintētiskā estragona, tas iesūcas ādā un bojā jūsu ķermeni.

Oksidanti nodrošina aizsardzību pret redzamo gaismu, kas var nomākt mūsu imunsistēmu, radīt brīvos radikāļus, kas veido bojājumus mūsu DNS un izraisa foto-novecošanos. Tā ir arī mūsu aizsardzība pret neredzamu infrasarkano gaismu, kas arī rada brīvo radikāļu kaitējumu un hiperpigmentāciju.

Ādas vēža asociācija iesaka bagātīgi lietot aizsarglīdzekļus un atkārtoti tos lietot ik pēc 2 h.

http://www.health24.com/Lifestyle/Beyond-beauty/why-is-sunscreen-important-20161214 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s