Saules iedarbības vajadzība – riski un ieguvumi vispārējā skatījumā

Kā secināts kādā nesen veiktā pētījumā par saules gaismas nepietiekamības un cilvēku mirstības saistību, mērenai un kontrolētai saules iedarbībai ir ieguvumi, kamēr izvairīšanās no saules rada negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību.(1)

Pētījumā Zviedrijā piedalījās vairāk kā 20 000 sievietes , kuras tika sadalītas 3 grupās atbilstoši saules iedarbības pakāpei. Pētnieki atklājuši, ka mirstības līmenis ir divas reizes augstāks sievietēm, kuras izvairījās no saules, nekā tām, kuras pakļāvās tās iedarbībai.

Jaunais pētījums papildina lielu literatūras daļu, dokumentējot labvēlīgo D vitamīna ietekmi un riskus, kuri saistīti ar D vitamīna nepietiekamību, kas skar lielāko daļu Eiropas iedzīvotāju, it sevišķi ziemeļu platuma grādos.

Šis pētījums uzskatāmi parāda pozitīvo iedarbību uz kaulu veselību, D vitamīnu, kas veidojas ultravioletajā (UV) gaismā un to, ka kontrolēta, bet regulāra UV iedarbība samazina risku iegūt hroniskas slimības.(2)

Attiecībā uz sabiedrības veselību, pētnieki secina, ka ir nepieciešams izglītot cilvēkus par pārmērīgu vai nepietiekamu uzturēšanos saulē. Šī iemesla dēļ, dermatologiem vajadzētu ieteikt pacientiem saņemt pietiekamu saules gaismu, kas ir daļa no veselīga dzīvesveida, apvienojot to ar daudzveidīgu uzturu un mērenām fiziskajām aktivitātēm.

Frenks Harbušs (Frank Harbusch) Eiropas Sauļošanās asociācijas (ESA) ģenerālsekretārs saka: “Saule ir dzīve. Mēs gadiem ilgi esam veicinājuši nepārspīlētu UV gaismas iedarbību, vai tas būtu, sauļojoties brīvā dabā, vai izmantojot sauļošanās ierīces, un mēs apzināmies pozitīvo efektu. Esmu priecīgs redzēt arvien vairāk pētnieku, kas meklē ieguvumus no saules gaismas, tātad arī D vitamīna nozīmi mūsu organismā.”

ESA – Eiropas Sauļošanās asociācija ir Eiropas sauļošanās telpās industrijas balss. Tā pārstāv Nacionālās Sauļošanās asociācijas un sauļošanās telpās aprīkojuma vadošos ražotājus.

Preses relīzi iespējams lejupielādēt šeit.

  1. Monserrat-García MT, Ortíz-Prieto A., Martín-Carrasco P, Conejo-Mir-Sánchez J. FR – Exposicion solar insuficiente y mortalidad global: ¿debemos recomendar o desaconsejar la exposición solar a nuestros pacientes?. Actas Dermosifiliogr. 2017; 108:257-258.
  1. Gröber U, Reichrath J., Holick MF. Live longer with vitamin D? Nutrients. 2015 ; 7 : 1871-80.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s