AKTUĀLS JAUTĀJUMS! Vai tu vienmēr gūsti saules apdegumus? PAT, JA lieto aizsargkrēmu? Mēs atklāsim 4 iemeslus, kāpēc tavs sauļošanās krēms varētu nedarboties

Ir vairākas vienkāršas lietas kā vari pārliecināties vai tavs sauļošanās krēms ir maksimāli efektīvs.

Mēs visi zinām saistību starp saules apdegumiem un ādas vēzi, kā arī cik nozīmīgi ir lietot saules aizsargkrēmu.

Saules apdegums ir zīme, ka ādas šūnas ir saņēmušas pārāk lielu ultravioleto (UV) starojumu. Pietiek apdegt vienu reizi divos gados, lai tas palielinātu risku melanomas attīstībai. Ir vienkāršs veids kā izvairīties no saules apdegumiem – saules aizsargkrēms. Neskatoties uz to, ka tas izklausās tik vienkārši, ir dažas lietas, kas var kavēt līdzekļa iedarbību. Metjū Gass (Matthew Gass) no Britu Dermatologu asociācijas  teicis: “Pretapdeguma krēma efektivitāte ir atkarīga no dažādiem faktoriem. Pirmkārt un galvenokārt no SPF (saules aizsargfiltrs) un UVA staru aizsardzības līmeņa, kas ir ļoti svarīgi. Mēs iesakām kā minimums SPF 30 un augstāku UVA aizsardzību.”

Citi svarīgie faktori ir: cik bieži izmanto aizsargkrēmu, cik bieži svīst vai noberzē krēmu, kā arī līdzekļa derīguma termiņš. “Laika gaitā filtri krēmā samazinās padarot to mazāk iedarbīgu, tāpēc ir svarīgi sekot līdzi izlietošanas termiņam uz iepakojuma.” Šie ir daži biežāk sastopamie iemesli, kāpēc pretapdeguma krēms varētu tevi neaizsargāt. Saules aizsargkrēmam jābūt ar plaša spektra aizsardzību – gan pret UVA, gan UVB staru ietekmi.

  1. Izmanto pārāk maz krēma.

Lielākā daļa cilvēku uzklāj uz pusi mazāk aizsargkrēma nekā vajadzīgs un izlaiž ādas laukumus. M. Gass saka: “Ir svarīgi sekot instrukcijai uz iepakojuma un pārklāt pilnīgi visu ķermeni. Tādas vietas kā kakla aizmugure, deniņi un ausis bieži tiek aizmirstas, tāpēc ir jāatceras krēmu uzklāt bagātīgi un uz visas ādas.”

Aizsargkrēms jāklāj jo vairāk, jo labāk, saka eksperti.

“ Ir dažāda veida produkti, sākot no losjoniem un putām līdz izsmidzināmiem līdzekļiem un želejām. Atsevišķi ražotāji piedāvā papildu specifisku informāciju par viņu produktu lietošanu.” Kā piemēru aizsarglīdzekļa lietošanai viņš min, ka ir vajadzīgas vismaz 6 tējkarotes losjona, lai pārklātu pieauguša cilvēka ķermeni. Tas ir: vairāk kā pusi tējkarotes katrai rokai, sejai un kaklam (ieskaitot ausis). Vairāk kā tējkaroti katrai kājai, ķermeņa priekšdaļai un mugurai. “Kopējā doma par aizsarglīdzekļa lietošanu ir tāda, ka vairāk ir labāk.” Piebilst M. Gass.

Ar vienu kārtu saules aizsargkrēma ir par maz, tas ir jāuzklāj atkārtoti, vismaz ik pēc divām stundām.

2. Tu aizmirsti uzklāt atkārtoti.

Ar vienu kārtu saules aizsarglīdzekļa vienkārši ir par maz. M. Gass saka, ka pirmā krēma kārta būtu jāuzklāj aptuveni 15 – 20 minūtes pirms iešanas saulē un jāļauj tam nožūt. Tad īsu brīdi pirms iešanas saulē jāuzklāj tajās vietās kur, iespējams, ir aizmirsies un jāpārliecinās, ka ķermeni klāj pietiekams krēma slānis. Līdzeklis jāsmērē vismaz ik pēc 2 stundām, nekavējoties pēc peldēšanas, svīšanas, slaucīšanās ar dvieli vai tad, kad tas ir noberzts nost.

Arī ūdens izturīgajiem produktiem var samazināties aizsargspējas pēc peldēšanās jūrā.

4. Tu saslapinies.

Tas nav mīts, ka saules aizsargkrēmu var nomazgāt ūdenī. Krēma aizsargspēja samazinās, kad kļūsti slapjš, it sevišķi peldoties. Pat ūdens izturīgiem produktiem var samazināties aizsardzības līmenis pēc peldes baseinā vai jūrā. Metjū Gass saka: “ Slaucīšanās var viegli noberzēt nost aizsargkrēmu, tāpēc tas vienmēr ir jāuzklāj atkārtoti pēc peldes un slaucīšanās ar dvieli.”

5. Ir beidzies derīguma termiņš.

Ja saules aizsarglīdzekli neizmanto līdz norādītā termiņa beigām, tas kļūst nelietojams. Eksperti iesaka mainīt krēmu katru vasaru, tādā veidā tas nezaudēs efektivitāti un pasargās tevi no saules UV stariem. Kad esi atvēris pudeli, pievērs uzmanību burtam “M” uz iepakojuma, tas norāda cik mēnešos produkts ir jāizlieto.

Cik ilgi tas būs derīgs? To var pārbaudīt skatoties uz iepakojuma. Skaitlis pirms burta “M” apzīmē mēnešus, cik ilgā laikā produkts jāizlieto.

Dažas svarīgas lietas, kas jāatceras.

Sasniedz zvaigznes. Daži ražotāji izmanto zvaigznīšu sistēmu, tas ir viens no veidiem izmērīt krēma aizsargspēju pret UVA stariem. UVA starojums ir saistīts ne tikai ar ādas vēzi, bet arī ar novecošanās procesu. UVA stari ietekmē elastīnu ādā, var novest pie grumbām un brūniem pigmentiem.

Melanoma ir nāvējošākā ādas vēža forma, ar kuru mirst vidēju 2400 cilvēku gadā.

Saules aizsargkrēms patiešām var glābt dzīvības. Krēma lietošana ir ļoti svarīga ādas aizsardzībai no saules. Ādas vēzis ir biežāk sastopamā vēža forma un saslimšanu skaits pieaug.

“JĀ tev IR jālieto saules aizsargkrēms!” “ Cilvēkiem ar gaišu ādas tipu saules aizsarglīdzekļa lietošanai būtu jābūt ieradumam, it sevišķi vasarās vai arī ja darba veikšana notiek laukā. Cilvēkiem ar tumšāku ādas tipu, kā aziātiem vai afrikāņiem, krēma lietošana nav obligāta, bet reizēm ieteicama.” Teicis Metjū Gass no Britu dermatologu asociācijas.

Lizzie Parry

Digital Health Editor

https://www.thesun.co.uk/living/3869873/do-you-always-burn-even-when-you-use-sun-cream-we-reveal-4-reasons-your-sunblock-might-not-be-working/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s