Kā sauļošanās kļuva par modes lietu

Kādreiz prātoju, kāpēc nosauļotu ādu uzskata par pievilcīgu? Ir vairāki faktori, kas noved pie mūsdienu sauļošanās “trakuma”.

Saule ir riskanta ādai. Ne tikai kaitīgie UV stari ievērojami veicina ādas novecošanos, bet arī palielina risku saslimt ar ādas vēzi.

Kāpēc sabiedrībā, kura apsēsta ar jaunības saglabāšanu un veselīgu dzīvesveidu, joprojām daudzi uzskata nosauļotu ādu par veselīgu?

Atbilde slēpjas vēsturē.

Pirms industrializācijas laikmeta vasaras raibumi un saules apdegumi saistījās ar zemniekiem – cilvēkiem, kuri strādāja roku darbu saulē. Turīgākie palika telpās, pasargāja sevi ar cepurēm, aubēm, saulessargiem ja devās ārā un tādā veidā uzturēja savu ādu gaišu.

Kad viss mainījās?

Ar industrializācijas atnākšanu cilvēki sāka strādāt raktuvēs un pārvācās uz pilsētām ar augstu gaisa piesārņojuma līmeni, kur tie vergoja rūpnīcās un reti redzēja saules gaismu. Šādos dzīves apstākļos daudziem bērniem attīstījās rahīts un kaulu deformācijas. Laimīgā kārtā 1890. gadā Teobolds Palms atklāja, ka saules iedarbība ir vitāli svarīga kaulu attīstībā.

1855. gadā, Arnolds Rikli (Arnold Rikli), ārsts no Šveices, sāka izmantot gaismas terapiju diloņa ārstēšanā. Kā arī ticēja, ka saules gaisma var veiksmīgi izārstēt arī garīgus traucējumus.

Džons Hārvijs Kellogs (John Harvey Kellog) arī izmantoja gaismas terapiju, pat izgudrojot tā saucamo gaismas vannu. Šāda ierīce tika uzstādīta Bekingemas pilī, lai palīdzētu karalim Edvardam VII uzveikt podargru.

Tad Nils Finsesns (Niels Finsen) sāka izmantot fototerapiju, lai izārstētu ādas čūlas, galu galā iegūstot Nobela prēmiju medicīnā 1903. gadā.

Kamēr saules gaismas medicīniskie aspekti šajā posmā bija labi atzīti, joprojām uzturēties saulē nebija modes lieta.

Modes lieta.

Kamēr gaismas terapija spēlēja lielu lomu, tā nebija vienīgā lieta, kas radīja aizrautību ar tumšāku ādu. Tas bija tikai 1920. gads, kad sauļošanās kļuva “trendīga”, pateicoties modes aizsācējai Koko Šanelei (Coco Chanel).

Klīda baumas, ka ir fotogrāfijas ar Koko, kurās viņa ir pārsauļojusies uz kruīza kuģa. Šanele, kura pazīstama ar savu vadošo darbību modes industrijā, nekavējoties aizsāka jaunu tendenci: Sievietes atlaida Viktorijas laikmeta važas un aizsāka jaunu minimālisma stilu apvienojumā ar veselīgu spīdumu.

                                      

Modes dizaineru ikona Koko Šanele, kura padarīja sauļošanos par modes lietu.

Kad sāka izplatīties krāsainās filmas un televizori, aktrises gribēja iedegušu ādu, lai labāk izskatītos uz lielā ekrāna.

Tā kā sauļošanās kļuva populāra, tā arī saules apdegumi, tas atvēra tirgu tādiem produktiem kā sauļošanās eļļas.

Līdz 1960. gadam sauļošanās bija kļuvusi par tādu pašu statusa simbolu kā savulaik bāla āda. Ādas sauļošana ierosināja doties brīvdienās uz tropiskām salām, pavadīt laiku ārā, sportot un iegūt spēcīgu veselību.

Ja nevarēja atļauties šādu atpūtu, tad sauļojās savos pagalmos, vai ieguva iedegumu mākslīgā ceļā. Sauļošanās gultas un iekštelpu sauļošanās pārņēma pasauli.

Jau 1930. gados cilvēki izmantoja saules gaismas lampas, taču pirmie komerciālie solāriji parādījās ASV 1978. gadā. Pirmās sauļošanās iekārtas parādījās 1958. gadā un līdz 90. gadiem solāriji un pašiedeguma produkti ir plaši pieejami visā pasaulē.

Mūsu laikmetā.

Sauļošanās arī mūsdienās ir aktuāla. Joprojām attīstās solāriju un sauļošanās kosmētikas industrijas. Sabiedrībai ir lielāka izpratne par sauļošanās riskiem un ādas pareizu aizsardzību.

Lietas, kas palīdzēs aizsargāt ādu:

  • Dzert pietiekami daudz ūdeni.
  • Ēst veselīgus ēdienus, kuros ir antioksidanti, kuri aizkavē brīvo radikāļu veidošanos.
  • Vienmēr lietot un atkārtoti uzklāt saules aizsargkrēmu, kad dodies ārā.
  • Atrodoties atklātā saulē valkā cepuri un saulesbrilles.
  • Izveido vienkāršu, bet efektīvu ādas kopšanas rutīnu.

Marelize Wilke

http://www.health24.com/Medical/Skin/Your-skin-and-the-sun/how-tanning-became-fashionable-20171006

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s