Solāriji. Labi vai slikti?

Jaunāko pētījumu rezultāti sauļošanās nozarē nav viennozīmīgi. No vienas puses, saskaņā ar pētnieku atzinumiem, pastāv ādas vēža risks, no otras puses – solāriji spēj ražot lielu daudzumu D vitamīna, paaugstinot D vitamīna koncentrāciju organismā līdz divām reizēm. D vitamīna pieaugums var izraisīt neskaitāmu slimību skaita samazināšanos.

Pētījuma autori saka: “Solārijiem ir labvēlīga ietekme, risks saslimt ar dažādām slimībām (ieskaitot ādas vēzi) ir mazāks un tas nav saistīts tikai ar papildus D vitamīna uzņemšanu”. Kā arī viņi iesaka turpināt pētījumus, lai noteiktu vai sauļošanās solārijā un ādas vēža risku atsver labvēlīgā ietekme cīņā ar zemu D vitamīna līmeni organismā.

Daudzos pētījumos tiek parādīts saules iedarbības pozitīvais efekts, bet tiek ignorēts, ka regulāra un pareiza sauļošanās (ar noteikumu, ja āda netiek apdedzināta) samazina arī ādas vēža risku. Saules un solārīja iedarbībā veidojas ne tikai D vitamīns, bet tiek ražots arī slāpekļa oksīds (NO). Slāpekļa oksīds ir brīvie radikāļi, kas samazina asinsspiedienu un samazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.

Pirms 20 gadiem Zviedrijā sāktais pētījums parāda, ka sievietēm, kuras izmanto solāriju ir par 23% mazāk dažādu saslimšanu nekā tām, kuras solāriju neizmanto.

Šis pētījums parādīja arī to, ka 20 gadu periodā netika novērota melanomas palielināšanās.

Tātad, kas vēl mums jāzina par solāriju plusiem un mīnusiem?

http://sunlightinstitute.org/indoor-tanning-sunbed-two-headed-god/#_ftn2

1Lindqvist PG, Epstein E, Landin-Olsson M, Ingvar C, Nielsen K, Stenbeck M, Olsson H. Avoidance of sun exposure is a risk factor for all-cause mortality: results from the Melanoma in Southern Sweden cohort. J Intern Med. 2014 Jul;276(1):77-86.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s